Nyílásáthidalók falazása
A nyílásáthidalók a falakban levő ajtók és ablakok, csővezetékek számára kihagyott nagyobb falnyílások stb. felső lezárására valók. Kisebb nyílásokat gyakran áthidaló szerkezet nélkül alakítanak ki, ezek azonban nem biztonságosak.
Az áthidaló szerkezetek íves, egyenes (vízszintes) és törtvonalúak lehetnek, de tört vonalat csak kivételes esetekben készítünk. Íves áthidalások általában tégla- vagy kőboltövekkel, vízszintes áthidalásokat pedig vasbeton, fa-, acélgerendákkal alakítunk ki.
Boltövek
A télikertépítésnél ritkán használt ablaknyílás kialakítás, mely azonban meglehetősen tetszetős formát alkothat. A falnyílások áthidalását ma már általában vasbeton gerendával oldjuk meg. Kisebb fesztávokat azonban ma is áthidalunk boltövekkel. Ezek formája lehet: egyenes, félkörív, szegmensív, ellipszis, kosárgörbe.
A boltövek meghajlított pilléreknek tekinthetők. Rendeltetésük az, hogy a felettük levő terheket áthárítsák a nyílás oldalát képező falszerkezetre. A boltövek ék alakú kövei, ill. sugárirányban összerakott téglái ugyanis a terhelés hatására az ék alakú hézagok mentén egymásnak feszülnek – és mivel nem mozdulnak el – a terhelőerő ferde nyomás formájában elemről elemre átadódik az alátámasztó falszerkezetnek.
Boltövön magát az áthidaló szerkezetet értjük.
Boltövek falazása
A télikertépítésnél a falazás elkerülhető, ha teljes egészében műanyag ajtó és ablakszerkezeteket szerelünk össze. Ha teraszbeépítést tervezünk, ott érdemes lehet íves boltövet falazni. Téglaboltövekhez csak szabályos, ép élű, törés- és repedésmentes téglákat szabad felhasználni. A boltövekhez használt habarcs minősége egyezzen meg a csatlakozófal habarcsáéval, de H6-nál, 1.2 m-nél nagyobb nyílásköz esetén pedig H 10esnél gyengébb minőségű nem lehet.
Ablakok és ajtók az építéskor fontos a megfelelő tervezés és kivitelezés. További érdekes témák: ablak tervezés, ajtó beépítés, műanyag ablak gyártás, nyílászáró tervezés, télikert építés Budapesten.