Befejező munkák
Bármennyire is vigyázunk, szerelés közben, mégis szennyeződés kerülhet a fém vagy műanyag vezetékekbe. Tároláskor a cső belső falára tapadnak a szennyezőanyagok, ha pedig horganyozott acélcsőből készítik a vízvezeték hálózatot, akkor menetvágás, menettömítés közben még olaj, kence és kender is bejuthatnak a nyomócsőbe. Ezt a szennyet a nyomáspróbakor betöltött víz nem tudja kimosni.
A szennyezők egy része ráadásul még az egészségre is káros, betegséget terjeszthet.
Az ivóvízrendszer használatba vétele
Az elmondottak alapján nyilvánvaló, hogy a berendezés elkészülte után, de használatba vétele előtt a vezetéket ki kell tisztítanunk. Ezután minden csapolót be kell szabályoznunk a tartalék elzárókkal (sarokszelep, csempeszelep), hogy a tervezettnek megfelelő mennyiségű víz folyjon ki rajtuk időegység alatt.
Végül a használati melegvíz készítő berendezések energiahordozó-oldali bekötése (villamos áram, gáz) után az egész rendszert üzembe helyezzük.
A csőrendszer tisztítása
A berendezés kitisztítása három műveletből áll:
- a vízvezeték kimosatásából,
- a vízvezeték fertőtlenítéséből,
- végül a rendszer átöblítéséből.
Az elsőnek az a feladata, hogy a szennyezőanyagokat eltávolítsa. Ehhez a vízvezeték-hálózat (hideg és meleg víz) űrtartalma tízszeresének megfelelő vizet használunk fel. A kimosatás közben valamennyi csapolót ki kell nyitnunk és a leeresztőszelepek dugóit sem szabad behelyeznünk. A mosóvizet azonban nem bocsátjuk keresztül a gázüzemű vízmelegítőn vagy a villamos melegvíztárolón, nehogy a vízáram a szennyezőanyagot behordja a készülékbe. Azért, hogy a víz útja ne szakadjon meg, hideg-és melegvíz-falikorongjukat ideiglenesen összekötjük (rövidre zárjuk). Bár a vízvezeték mosatásáról beszélünk, ezzel a csatornahálózatot is átöblítjük.
Ezt befejezve, célszerű a berendezési tárgyak bűzelzáróit kitisztítani, mert a nyomóvezetékből kifolyó szenny nagy része bennük rakódik le.
A vízvezeték csövek fertőtlenítése
A szennyezők eltávolítása után fertőtlenítjük a csővezetéket Először a főelzáró lezárásával és egy illesztődarab kiszerelésével függetlenítjük a belső rendszert a közműhálózattól, majd kiürítjük a berendezést. A próbaszivattyú víztartályában klóros vagy klór dioxidos vizet készítünk, minden liter vízhez 0,11 háztartási HYPO-t keverünk, vagy a Twinoxide csomagolásán feltüntetett módon járunk el és ezt, ahogyan a nyomáspróbához való feltöltéskor tettük-a hálózatba szivattyúzzuk. Az oldat 24 órán át maradjon a berendezésünkben. Valamennyi csapolóra figyelmeztető szöveget függesszünk, nehogy valaki igyék a vízből. 24 óra elteltével ürítsük ki a fertőtlenítő oldatot, majd a közműhálózattal ismét összekötve a rendszerünket, nagyon bő vízzel öblítsük át úgy, hogy valamennyi csapolót kinyitjuk. Az átmosás időtartama legalább 15 perc legyen.
- A vízvezeték rendszer tisztítása és fertőtlenítése itt ismerhető meg részletesen.
Műanyageszközök vegyszeres fertőtlenítése
Egyes fertőtlenítőszerek roncsolják a szerves polimer anyagokat, így kímélő vegyszereket ajánlatos alkalmazni a műanyag hordók, palackok és tárolórekeszek fertőtlenítésénél. A csíramentesítő eljárásokkal a pseudomonas baktériumok és fonáéférgek pusztulását érhetjük el.
Vízvezeték rendszerek és hálózatok tisztítása és fertőtlenítése szakszerűen, vegyszeres kezeléssel. További témák, melyek érdemesek lehetnek a részletesebb megismerésre: ivóvíz hálózat, vízvezeték tisztítás, klór-dioxid alapú készítmények, öblítőgép szerelés, műanyag kannák, edények fertőtlenítése ClO2 oldattal, vegytisztítás, csírátlanítás